Reklama

Różowy październik – świadoma pielęgnacja może uratować życie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Różowy październik – świadoma pielęgnacja może uratować życie - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Różowe kampanie zachęcają do samobadania. Co ważne: regularnego. Tylko wtedy niebezpieczeństwo da się zdusić w zarodku. Wiele kobiet nie bada się systematycznie. Nie tylko tych z grupy wiekowej 50-69 lat objętej bezpłatną mammografią. Niekiedy z braku dostarczającej wiedzy, innym razem wydaje im się to zbyt skomplikowane i czasochłonne. A to mit! Samobadanie piersi jest proste, szybkie i bezbolesne. Nie trzeba się do niego specjalnie nastawiać i przygotowywać. Najlepiej przeprowadzić je w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Reklama

Samobadanie piersi krok po kroku

1. Bardzo ogólnie przyjrzyj się kształtowi i wielkości swoich piersi. Zweryfikuj, czy coś się zmieniło, czy jedna pierś nie jest niepokojąco większa lub lekko zdeformowana.

2. Podnieś po kolei każdą rękę do góry i sprawdź dłonią okolice pach, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

3. Weź pierś w dłoń i dokładnie ją obejrzyj z każdej strony: czy nie ma dziwnych pofałdowań, marszczeń, wciągnięć, zaczerwienień.

4. Przejdź do badania brodawki sutkowej: czy ma swój normalny kształt i położenie, czy nie widzisz żadnych przebarwień, obrzęków, owrzodzeń. Lekko ściśnij i sprawdź, czy nie wycieka z niej wydzielina.

5. Delikatnie uciskaj piersi i okolice pach kolistymi ruchami, upewnij się, że nie czujesz bólu, silnego ciągnięcia.

6. Na sam koniec dokładnie wymasuj palcami punkt po punkcie i sprawdź, czy nie czujesz żadnego zgrubienia lub guza, którego wcześniej nie było.

Jeśli nie masz wprawy, najlepiej wykonać wszystkie kroki przed lustrem, żeby móc spojrzeć na siebie z szerszej perspektywy. Przy nieco większym doświadczeniu samobadanie to kwestia kilku minut w trakcie brania prysznica czy masażu piersi z użyciem balsamu nawilżającego już po kąpieli. Żeby uprzyjemnić sobie całą procedurę warto – choć nie trzeba – uczynić z niej rytuał. Zdecydowanie uprzyjemnią go ładnie pachnące kosmetyki lub takie, które przy okazji profesjonalnie zaopiekują się skórą biustu i dekoltu (do kupienia w MAKEUP).

Badanie wykonuj systematycznie co miesiąc, gdy coś Cię zaniepokoi, koniecznie udaj się jak najszybciej do ginekologa i na USG.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE