Co musisz wiedzieć o rowerach elektrycznych? Budowa i działanie
Rower tradycyjny to idealny sposób na trening na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób wybiera jednak rower, który bardziej wspomaga rowerzystę i daje mu większy zasięg podróżowania niż w sposób manualny. Dobry w niemal każdych warunkach drogowych, rower elektryczny zyskuje wielu zwolenników, nawet wśród osób starszych, o czym możesz się przekonać wchodząc na stronę https://www.mediaexpert.pl/rowery/rower-elektryczne/rowery-elektryczne/przeznaczenie_dla-seniora
Zacznijmy jednak od podstaw? Z czego składa się rower elektryczny? Główne składowe to akumulator w formie baterii litowo-jonowej, starczającej na ok 500-700 ładowań, silnika oraz tzw. kontrolera sterującego, który przesyła energię w akumulatora do silnika. To jedyne elementy, które różnią się od tradycyjnych modeli rowerów. Poza nimi - wszystko jest identyczne - pojazd zbudowany jest z siodełka, posiada koła, błotniki, jest rama, w zależności od modelu możesz też korzystać z bagażnika.
W rowerach elektrycznych umiejscowienie silnika zależy od jego przeznaczenia i może być on umieszczony na piaście przedniego koła na tylnym kole lub centralnie.
W rowerze elektrycznym napęd wspomaga ludzkie mięśnie. Silnik uruchamia się automatycznie podczas pedałowania, a kontroler daje ci tyle mocy, ile potrzebujesz. Im szybciej jedziesz, tym więcej dostajesz mocy. Jeśli potrzebujesz się zatrzymać, używasz hamulca lub przestajesz pedałować, a silnik się rozłącza. Zasada działania jest zatem niezwykle prosta.
Rowery idealne do jazdy w mieście, by nie stać w korkach? Gdzie i jak daleko pojedziesz rowerem z silnikiem elektrycznym?
Warto wiedzieć, że wedle definicji, rower nie jest pojazdem mechanicznym, bo wyposażony jest jedynie w tzw. silnik pomocniczy. Co ważne, generalnie rowerem elektrycznym możesz poruszać się legalnie i po ścieżkach rowerowych i po drogach, tak samo jak rowerem tradycyjnym.
Jeśli rower ma silnik 250W i osiąga do 25 km/h, wedle prawa jest rowerem. Jeśli jednak wspomaganie w twoim rowerze ma większą moc, wówczas możesz jeździć jedynie po drodze publicznej, a nie ścieżce rowerowej.
Wiele osób pyta - ile przejadę na jednym akumulatorze? To zależy od tego, jak korzystasz z roweru, ile ważysz i jak duże posiadasz koła. Przyjmuje się jednak, że zasięg jednego ładowania to ok 150km.
E bike, czyli typy rowerów elektrycznych
Chcąc kupić rower elektryczny możesz wejść na stronę https://www.mediaexpert.pl/rowery/rower-elektryczne i wybrać model dla siebie. Kupisz oczywiście damskie rowery elektryczne oraz męskie rowery elektryczne.
Jest wiele typów rowerów i wśród nich znajdziesz np. modele crossowe, trekkingowe, górskie, miejskie, cargo czy elektryczne rowery składane.
Zalety rowerów elektrycznych i na co zwracać uwagę?
Kupno roweru elektrycznego, może być wyzwaniem zwłaszcza jeśli spojrzysz na rodzaje baterii na stronie https://www.mediaexpert.pl/rowery/akcesoria-do-rowerow/baterie-do-rowerow-elektrycznych
Co jest jednak naprawdę ważne, przy wyborze takiego roweru? Jest takich elementów kilka m.in. wielkość ramy (dostosowana do wzrostu), rozmiar koła, akumulator (im większy tym dłużej na nim przejedziesz), położenie silnika, moc silnika (im większy ma moment obrotowy tym jego dynamika jest większa), zawieszenie, hamulce, klasa osprzętu tj. jak jakość przerzutek, a także estetyka.
Rower elektryczny wykorzystuje pedałowanie do wytwarzania energii, więc jazda nim nie sprawia, że jesteś bardziej leniwy. Ale e bike ma więcej zalet. Należą do nich niski koszt eksploatacji, bezemisyjność, odciążenie użytkownika, ekologiczność, możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań jak łączenie ze smartfonem. Rower elektryczny pozwala ci na wygodny dojazd do pracy, nie stanie w korkach, dbanie o swoje zdrowie, a także o środowisko. Czy trzeba zachwalać go zatem bardziej?