Reklama

Nowości wydawnicze 2022 – co przyniesie nowy rok?

Opublikowano: czw, 10 mar 2022 10:34
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Nowości wydawnicze 2022 – co przyniesie nowy rok? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Pewnością na liście z postanowieniami noworocznymi niejednego z nas znalazł się podpunkt głoszący, że w roku 2022 będziemy czytać więcej. Zróbmy więc wszystko, by za 12 miesięcy uznać, że udało nam się go zrealizować. Z pewnością pomogą nam w tym nowe pozycje książkowe, których premiery przewidziane są na ten rok. Jeśli tak jak my nie możesz doczekać się tego, co przyniesie 2022, poniżej uchylamy rąbka tajemnicy.

Reklama

Książki zagranicznych autorów 

Noblista w polskim przekładzie

Z pewnością jednym z największych wydarzeń czytelniczych na polskim rynku wydawniczym będzie w tym roku premiera pierwszego tłumaczenia książki laureata Literackiej Nagrody Nobla, czyli Abdulrazaka Gurnaha. To najnowsza książka pisarza, czyli „Afterlives”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. 

Kontynuacja serii Davida Vanna

Na początku tego roku ukazała się kolejna powieść Davida Vanna, pt. „Komodo”. Książka ta jest kontynuacją opowieści o losach bohaterki znanej nam już z „Legendy o samobójstwie”, „Halibuta na Księżycu” oraz „Brudu”. Historia Tracy, która wraz z matką opuszcza Kalifornię, by dołączyć do brata mieszkającego w Indonezji, staje się opowieścią o skomplikowanych rodzinnych relacjach, wspomnieniach, które nie chcą zblednąć oraz niezabliźnionych ranach, które wciąż dają o sobie znać. Dla fanów Vanna to z pewnością jedno z największych wydarzeń na liście tegorocznych premier!

Kolejna część bestsellerowego cyklu „Diuna”

Ekranizacja bestsellerowej serii „Diuna”, która dzięki gwiazdorskiej obsadzie stała się prawdziwym wydarzeniem ubiegłego roku, przyczyniła się do ponownego sukcesu jej literackiego pierwowzoru. W tym roku czytelnicy będą mogli znaleźć w księgarniach kolejną część cyklu, napisaną przez Briana Herberta, syna Franka Herberta, oraz Kewina J. Andersona, wydaną pt. „Diuna. Książę Kaladanu”.

Premiery z polskiego podwórka

Dramat Masłowskiej 

Premiera każdej kolejnej książki Doroty Masłowskiej wzbudza wiele emocji. Nie inaczej jest w przypadku jej najnowszego tytułu, czyli dramatu „Bowie w Warszawie”, którego teatralna premiera miała miejsce w warszawskim Teatrze Studio. Tym razem autorka „Wojny polsko-ruskiej” zabiera nas w podróż do Warszawy z lat 70. ubiegłego wieku, której szara, monotonna codzienność zostaje zakłócona wizytą Davida Bowiego. Zdarzenie to wzbudza wiele emocji i staje się dla Polaków symbolem tego, co niedostępne. Ilustracje do książki wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego zostały przygotowane przez Mariusza Wilczyńskiego – jednego z najbardziej docenianych polskich ilustratorów.

Kolejny reportaż Wydawnictwa Czarne

Inną książką, której premiery od wielu miesięcy nie mogli doczekać się czytelnicy, jest kolejna część głośnej serii reporterskiej Wydawnictwa Czarne. Tym razem jest to reportaż Anety Pawłowskiej-Krać pt. „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”, poruszający temat leczenia psychiatrycznego w Polsce, który niestety wciąż dla naszego społeczeństwa pozostaje tematem tabu. Osoby chore psychiczne wciąż są stygmatyzowane i dyskryminowane. Co więcej, w wielu przypadkach nie mogą także liczyć na otrzymanie odpowiedniej pomocy medycznej czy wsparcia psychologicznego. Według statystyk co czwarty Polak miał, ma lub będzie mieć problemy psychiczne – temat ten powinien więc przestać być zamiatany pod dywan. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego ta głośna książka.   

Do tej pory w serii ukazały się takie tytuły jak „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” Macieja Czarneckiego czy „Czarne lato. Australia płonie” Szymona Drobniaka.

Przytoczone wyżej tytuły, które w tym roku pojawią się, lub już się pojawiły, w polskich księgarniach to zaledwie ułamek tego, co wydarzy się w literackim świecie w 2022. Jedno wiemy na pewno – jeśli chodzi o czytelnicze nowości, będzie to kolejny niezapomniany rok!  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE