Reklama

Jakie wybrać oświetlenie do akwarium?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Jakie wybrać oświetlenie do akwarium? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Odpowiednie oświetlenie jest fundamentem każdego akwarium. Podkreśla wizualny aspekt naszego podwodnego świata, a także pozwala skutecznie przeprowadzić proces fotosyntezy roślinom. W dodatku wiele ryb wodnych stworzeń będzie się rozwijać bez dostępu do właściwego światła.

Jednak jakie konkretnie wybrać? Jakie są rodzaje oświetlenia do akwarium? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Od czego zależy wybór oświetlenia do akwarium?

Dobranie należytego oświetlenia do naszego akwarium zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych wymienia się: gatunki posiadanej roślinności oraz ryb, pojemność zbiornika oraz dostępność do światła naturalnego. Część fauny i flory wymaga więcej ilości światła oraz konkretnej barwy, co oczywiście wpływa na dobór konkretnego oświetlenia. Rozmiar akwarium również ma znaczenie, gdyż duże zbiorniki mogą potrzebować więcej światła, które będzie docierało do jego najniższych warstw. Poza tym jasność w pomieszczeniu, w którym akwarium się znajduje, jest również istotna. Praktycznie wszystkie rośliny akwariowe wymagają światła do prowadzenia fotosyntezy, a sporo ryb słodkowodnych i słonowodnych potrzebuje go do rozwoju. Dlatego też dobór oświetlenia do akwarium jest tak istotne - światło wpływa na dużą grupę elementów naszego podwodnego świata.

Świetlówki do akwarium

Jedną z najpopularniejszych form są świetlówki do akwarium (zazwyczaj T5 i T8). Cechują się przyzwoitą żywotnością i oświetleniem zbiornika. Większość fal wysyłanych przez świetlówki to fale niebieskie. Coraz częściej można je również dostać w różnych kolorach. Warto również wspomnieć, że należą do średniej półki cenowej i mogą być przydatne dla początkujących akwarystów.

Oświetlenie LED do akwarium

Rozwiązanie z serii: zapłać sporo na start, niech ci się zwraca latami. Oświetlenie LED do akwarium to z pewnością bardzo ekonomiczna inwestycja. Cechują się najdłuższą żywotnością (nawet kilkanaście lat!) oraz niskim zużyciem prądu. Z takiego rozwiązania oświetleniowego korzystają zarówno początkujący, jak i profesjonaliści. Są dostępne w różnych kolorach (dostępnych np. w sklepie akwarystyczny24.pl), dzięki możliwości założenia taśmy LED RGB.

Lampy rtęciowe i metalohalogenowe

Lampy HQL (rtęciowe) i HQI (metalohalogenowe) służą głównie do oświetlania dużych zbiorników. Pierwsze są z pewnością bardziej wydajne i ekonomiczne, natomiast druga forma oświetlenia jest przeznaczona dla dużo większych zbiorników. W przypadku lamp metalohalogenowych często zaleca się wzbogacanie wody dwutlenkiem węgla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE