Reklama

Jak rozliczyć PIT-11? Podatki bez tajemnic!

Opublikowano:
Autor:

Jak rozliczyć PIT-11? Podatki bez tajemnic! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Choć jest to formalność niewzbudzająca zbyt pozytywnych skojarzeń, to jednak każdy podatnik musi rozliczyć zwój podatek dochodowy. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest to znacznie prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. Teraz bowiem PIT do Urzędu Skarbowego złożyć możemy bez wychodzenia z domu! Sprawdźmy więc, jak rozliczyć się na podstawie formularza od pracodawcy PIT-11. 

PIT-11 - co to jest? 

PIT 11 to jeden z formularzy, na podstawie których wykonuje się rozliczenie z Urzędem Skarbowym. W dokumencie tym, znajdują się wszelkie informacje o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach raz wysokość potrąconych składek na ubezpieczenie. Ujęte są w nim wszystkie dane, niezbędne do uzupełnienia deklaracji PIT. Wśród nich występują między innymi przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, wszelkie zaliczki ze stosunku pracy i innych źródeł, jak choćby z członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, ze świadczeń z wypłaconych z Funduszu Pracy, umów o dzieło, zlecenie, czy też z praw autorskich.

Wypełniony formularz PIT-11 dostaje się od płatników i podmiotów, które wypłacają wynagrodzenia oraz pobierają zaliczki na podatek. W praktyce, najczęściej takim płatnikiem jest po prostu pracodawca. Dlatego też takie rozliczenie dotyczy zwykle osób fizycznych zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło, czy też umowę zlecenie. 

PIT-11 - do kiedy?

Rozliczenie podatku zawsze musi być terminowe. Urząd Skarbowy nie toleruje żadnych spóźnień, a każde z nich obarczone jest bardzo przykrymi konsekwencjami - między innymi w postaci kar pieniężnych. Dotyczy to zarówno składania deklaracji podatkowych przez nas, jak i podmioty i płatników, którzy dostarczają formularz PIT-11. 

W przypadku formularza PIT-11 płatnicy mają obowiązek dostarczyć gotowy dokument nam oraz Urzędowi Skarbowemu w ściśle określonym terminie. Do końca stycznia, płatnik musi przekazać kompletny druk ze wszystkimi informacjami do Urzędu Skarbowego. Natomiast płatnik, którego dotyczy taki druk, musi otrzymać go maksymalnie do ostatniego dnia lutego. Dopiero mając PIT-11, możemy przejść do rozliczenia naszych podatków za rok poprzedni. 

Rozliczenie na podstawie PIT-11 - jaki formularz PIT wybrać? 

Wiemy już, że PIT 11 to formularz, na podstawie którego wykonuje się inne rozliczenia. Ale jakie? Jest to podstawa do wypełnienia deklaracji PIT 36 oraz PIT 37. W przypadku podatników, którzy rozliczają się jednym z tych właśnie druków, PIT-11 jest niezbędny, by przystąpić do rozliczenia. Wcześniej jednak, warto przybliżyć sobie, jakie właściwie rodzaje dochodów uwzględnia się w powyższych deklaracjach.  

PIT-37 

PIT 37 to obecnie najczęściej składana deklaracja podatkowa w naszym kraju. Przy jej pomocy rozliczają się wszystkie osoby, które swoje przychody otrzymują za pośrednictwem płatnika. Czyli krótko mówiąc, PIT 37 online, wypełniają osoby, zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło lub umowę zlecenie. 

Za pomocą deklaracji PIT-37 rozlicza się również przychody z tytułu: 

  • emerytury
  • rent krajowych
  • świadczeń przedemerytalnych
  • zasiłków przedemerytalnych
  • otrzymywanego stypendium naukowego
  • należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego 
  • zasiłku dla bezrobotnych
  • praw autorskich.

PIT-36

PIT 36 to deklaracja podatkowa, za pomocą której rozlicza się przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika. Najczęściej wypełniana jest ona przed przedsiębiorców. Składają ją przede wszystkim osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej. Prócz tego, PIT 36 służy również do rozliczania przychodów z tytułu najmu, podnajmu czy też dzierżawy nieruchomości, czy też przychodów zagranicznych. 

Jak rozliczyć PIT online? 

Dawniej rozliczanie podatków było skomplikowane i czasochłonne. Dziś na szczęście możemy zrobić to naprawdę łatwo i niezwykle szybko, bo bez wychodzenia z domu. Bez problemu wypełnimy bowiem PIT online. Mamy do tego obecnie wiele świetnych narzędzi, takich jak specjalny program PIT, czy też usługa Twój e-PIT. Sprawdźmy więc, jak działają oba te rozwiązania. 

Program do PIT 

Program PIT to bardzo wygodne w użyciu narzędzie, które pozwala na łatwe i szybkie wypełnienie deklaracji podatkowej, na podstawie gotowych do wyboru formularzy. Program do PIT oferuje wiele udogodnień, takich jak automatyczne wypełnianie części danych, sprawdzanie ich poprawności, czy też wychwytywanie błędów. Warto korzystać ze sprawdzonych i rekomendowanych przez Ministerstwo Finansów programów, jak e-pity. Aby rozliczyć PIT, wystarczy wybrać formularz i go wypełnić na podstawie danych z PIT-11. 

Twój e-PIT 

Twój e-PIT to całkiem nowe rozwiązanie, które wprowadzone zostało przez Ministerstwo Finansów, by usprawnić proces składania deklaracji podatkowej. Wystarczy wejść na stronę e-Urzędu Skarbowego i zalogować się tam za pomocą danych z profilu zaufanego. Po zalogowaniu czekać będzie na nas gotowa deklaracja PIT, którą należy jedynie sprawdzić i uzupełnić brakujące dane. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE