Reklama

Jak przygotować się na ciążę?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Jak przygotować się na ciążę? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Planując zajście w ciążę, warto odpowiednio się do niej przygotować. Duże znaczenie mają wówczas zarówno konsultacje z lekarzem czy badania kontrolne, jak i modyfikacja dotychczasowego stylu życia.

Chcemy dzidziusia!

Powiększenie rodziny to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, dlatego do zajścia w ciążę warto się odpowiednio przygotować. Zdaniem specjalistów przygotowania należy zacząć już kilka miesięcy wcześniej od wizyty u lekarza ginekologa, który pomoże rozwiać ewentualne wątpliwości i wybrać optymalny moment na poczęcie, a także zleci niezbędne badania kontrolne.

Bardzo ważna jest morfologia, oboje partnerzy muszą też znać swoją grupę krwi. Jeśli mają różne (kobieta np. Rh-, zaś przyszły tata Rh+), pojawia się ryzyko, że nastąpi konflikt serologiczny, który może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby na zażegnanie takiego niebezpieczeństwa.

Przygotowując się do ciąży, warto wykonać cytologię czy USG piersi, zalecana jest także wizyta u stomatologa, ponieważ nieleczone choroby zębów, zwłaszcza próchnica, szkodzą nie tylko kobiecie, ale i dziecku.

Należy ponadto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Trzeba zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, wprowadzając m.in. suplementację kwasem foliowym. Warto zatroszczyć się o aktywność fizyczną, optymalną ilość snu oraz unikanie stresów.

Dlaczego badania przed ciążą są tak ważne?

Badania przed ciążą pozwalają przygotować się do wielkiego wyzwania, jakie staje przed kobietą. Dzięki nim można odkryć i często wyeliminować zagrożenia dla zdrowia mamy oraz jej przyszłego dziecka.

Rutynowa morfologia wykrywa choćby ewentualną niedokrwistość wynikającą z niedoborów żelaza, które dość szybko udaje się zwykle uzupełnić przez stosowanie właściwiej diety i przyjmowanie zaleconych przez lekarza suplementów. Badanie poziomu glukozy we krwi to najlepszy sposób na zdiagnozowanie cukrzycy.

Dzięki cytologii i posiewowi z szyjki macicy można odkryć i wyleczyć infekcję czy nadżerkę. Lekarze zalecają też oznaczenie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.

Konflikt serologiczny – co oznacza?

Zdecydowana większość ludzkości (ok. 85 %) posiada antygen, zwany czynnikiem Rh, krew oznacza się wówczas jako Rh+. Pozostali są go pozbawieni i mają grupę Rh-. Konflikt serologiczny następuje, gdy jeden z rodziców należy do tej mniejszości. Dziecko może wówczas odziedziczyć (zwykle po ojcu) antygen wywołujący reakcję obronną układu odpornościowego matki, który wytwarza przeciwciała niszczące krwinki płodu, prowadząc w ten sposób do rozwoju różnego stopnia niedokrwistości, a w konsekwencji nawet śmierci.

Warunkiem powstania przeciwciał jest kontakt między krwią matki i dziecka, do którego dochodzi najczęściej przy porodzie, zwłaszcza podczas zabiegu cesarskiego cięcia. Dlatego konflikt serologiczny bywa zwykle większym zagrożeniem nie dla pierwszej, ale kolejnych ciąż.

Medycyna potrafi reagować na konflikt serologiczny, co oznacza, że niebezpieczeństwo powikłań znacząco minimalizują zastrzyki z tzw. immunoglobuliny anty-D aplikowane kobietom z grupą krwi RH-. Preparat zapobiega powstawaniu we krwi matki przeciwciał. Najczęściej szczepionkę podaje się po porodzie, aby zapobiec konfliktowi serologicznemu w kolejnych ciążach.

Badania genetyczne przed ciążą

W ludzkim DNA zapisane są nie tylko informacje dotyczące koloru włosów czy oczu, ale także podatności na wystąpienie niektórych chorób. Każdy człowiek jest nosicielem genetycznych mutacji odpowiadających za powstawanie groźnych chorób. Jeśli te nieprawidłowości występują u obojga rodziców, zwiększa się prawdopodobieństwo przekazania dziecku kopii uszkodzonego genu.

Potomek może odziedziczyć bardzo groźne schorzenia, m.in. mukowiscydozę, rdzeniowy zanik mięśni czy fenyloketonurię. Dlatego przygotowując się do ciąży, warto przeprowadzić badania genetyczne. Dostępne są bowiem techniki wspomaganego rozrodu, które blokują przenoszenie na dziecko mutacji genetycznej.

Jak dbać o zdrowie przed ciążą?

Wiele kobiet zastanawia się, jak dbać o zdrowie przed ciążą. Bardzo duże znaczenie ma zróżnicowana dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Jednak nawet tak wartościowy jadłospis nie pokryje pełnego zapotrzebowania nie niektóre składniki odżywcze, zwłaszcza kwas foliowy, który należy suplementować – na 3 miesiące przed ciążą warto zacząć przyjmować 400 mikrogramów tej substancji dziennie. Specjaliści często zalecają także suplementację preparatami z jodem oraz witaminą D3.

Ważne jest utrzymanie dobrej kondycji. Regularna aktywność fizyczna i treningi pomagają m.in. zapobiegać ciążowym dolegliwościom, np. bólom pleców, a także ułatwiają poród. Należy zadbać o zdrowy sen, zrezygnować z używek (szczególnie palenia papierosów) oraz starać się unikać stresów.

 Ewa Podsiadły-Natorska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE