Reklama

Dlaczego znaki drogowe są niezbędne na drogach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego znaki drogowe są niezbędne na drogach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Znaki drogowe są ważnym aspektem bezpieczeństwa ruchu drogowego, dostarczając kierowcom szczegółowych informacji o sposobie poruszania się po drodze i ostrzegając ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Pionowe znaki drogowe, w szczególności, odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa i uspokojenia ruchu na drogach.

Znaki drogowe to podstawa płynnego ruchu drogowego

Pionowe znaki drogowe mają na celu przekazanie kierowcom jasnych i zwięzłych informacji na temat zasad i przepisów drogowych. Pokazują one obowiązujące zakazy i nakazy oraz ostrzegają o potencjalnych zagrożeniach. Głównym celem oznakowania pionowego jest uczynienie dróg bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich użytkowników.

Kategorie znaków drogowych

Pionowe znaki drogowe dzielą się na siedem grup: znaki ostrzegawcze (grupa A), znaki zakazu (grupa B), znaki nakazu (grupa C), znaki informacyjne (grupa D), znaki kierunku i miejscowości (grupa E), znaki uzupełniające (grupa F) oraz tabliczki do znaków drogowych (grupa T). Każda grupa służy konkretnemu celowi i ma za zadanie przekazać kierowcom określony komunikat.

Jak zbudowane są znaki drogowe?

Znaki drogowe dla-przemyslu.pl są wykonane z najwyższą starannością. Do ich produkcji wykorzystywana jest blacha ocynkowana, która sprawia, że znaki są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Oznacza to, że znaki nie ulegną korozji i nie zardzewieją, nawet jeśli będą narażone na działanie czynników zewnętrznych. Ostre krawędzie znaków są wygięte w taki sposób, aby uniknąć ewentualnych skaleczeń podczas montażu, a do każdego znaku dołączony jest komplet klamer.

Wielkość znaków drogowych w zależności od zastosowania

W zależności od klasy i kategorii danej drogi, stosuje się pięć różnych rozmiarów znaków drogowych: MINI, SMALL, MEDIUM, LARGE i EXTRA-LARGE. Rozmiar MINI stosowany jest zazwyczaj na słupkach przeszkodowych oraz w miejscach, gdzie zastosowanie większych znaków mogłoby pogorszyć widoczność pieszych i kierowców. Rozmiar SMALL stosuje się na drogach gminnych, rozmiar MEDIUM na łącznikach autostrad i dróg ekspresowych, jednojezdniowych drogach krajowych i wojewódzkich oraz drogach powiatowych. Rozmiar LARGE stosuje się dla dróg ekspresowych, dwujezdniowych oraz dróg o ograniczeniu prędkości powyżej 60 km/h, a rozmiar EXTRA-LARGE dla autostrad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy