Reklama

Co to jest WIG?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie partnera

Co to jest WIG? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Co to jest WIG? Jakie notowania giełdowe w Polsce wyróżniamy? Jeśli szukasz informacji na ten temat, szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy!

Reklama

Umiejętność poprawnego odczytywania notowań giełdowych to podstawa, jeśli chodzi o świadome i przede wszystkim rozsądne inwestowanie. Dlatego kładzie się mocny nacisk na podstawy merytoryczne z tym związane. Dzięki temu każdy zainteresowany jest w stanie zrozumieć, jak w ogóle funkcjonuje giełda i tym samym dokonywać korzystnych dla siebie transakcji. Co to jest WIG?

Czym są notowania WIG giełdowe?

Notowania giełdowe to nic innego jak aktualne kursy zarówno cen towarów, jak i papierów wartościowych. Kursy te zależne są od aktualnej podaży, a dokładniej od dostępności danych towarów i popytu. Każdy inwestor – zarówno początkujący, jak i doświadczony – powinien umieć analizować notowania giełdowe. Dzięki temu są oni w stanie poznać specyfikację rynku oraz tendencje, jakie na nim aktualnie panują. Poznanie tych danych pozwoli na stworzenie odpowiedniej i korzystnej strategii.

Co oznacza indeks WIG?

WIG to skrót od Warszawski Indeks Giełdowy. Z kolei Warszawski Indeks Giełdowy to indeks dochodowy, który uważa się za najdłużej notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w stolicy. Do głównych indeksów giełdowych zalicza się WIG, WIG20, WIG30, mWIG 40 oraz sWIG80. Warszawki Indeks Giełdowy liczony jest dokładnie od 16 kwietnia 1991 roku i obejmuje akcje spółek rynku podstawowego. WIG30 obejmuje 30 największych oraz najbardziej płynnych akcyjnych spółek, które są notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG tego rodzaju został wprowadzony dokładnie 23 września 2013 roku. Chcesz sprawdzić notowanie WIG30? Zapraszamy na stronę https://comparic.pl/category/gpw/wig30/, gdzie znajdziesz dokładne statystyki.

Co to jest mWIG40?

Wspomniany indeks mWIG40 to indeks giełdowy, który obejmuje średnie spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Indeks ten zastąpił dziś już historyczny indeks MIDWIG. mWIG40 obowiązuje od 16 marca 2007 roku i obejmuje aż 40 spółek. Jeśli szukasz aktualnych notowań mWIG40, zapraszamy na stronę https://comparic.pl/category/gpw/mwig40/, gdzie dostępne są wszystkie spółki wspomnianego indeksu i odpowiedni wykres.

Czego dotyczy notowanie sWIG80?

Na stronie https://comparic.pl/category/gpw/swig80/ dostępne są natomiast notowania sWIG80. Indeks sWIG80 to indeks giełdowy, który obejmuje tylko i wyłącznie małe spółki notowane we wspomnianej już wcześniej warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na sesji, która odbyła się 16 marca 2007, indeks ten zastąpił historyczny już indeks WIRR W skład sWIG80 wchodzi zawsze tylko i wyłącznie 80 spółek. Dla bezpieczeństwa własnych inwestycji warto zawsze poszerzać swoją wiedzę na temat tego, czym zajmuje się dana spółka, jaki jest aktualny wolumen transakcji oraz z jakich produktów firma się tak naprawdę utrzymuje. Podejmując decyzję w oparciu o takie dane można zwiększyć swoje szanse na sukces.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE