Reklama

Architekt wnętrz - kim jest, ile może zarabiać i gdzie znajdzie pracę?

Opublikowano: pt, 25 lut 2022 20:34
Autor:

Architekt wnętrz - kim jest, ile może zarabiać i gdzie znajdzie pracę? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Praca architekta wnętrz jest coraz bardziej popularna. Dzieje się tak ze względu na wzrost znaczenia tego, jak wyglądają nasze wnętrza: nie tylko domów prywatnych, ale także przestrzeni publicznych, firm, biur, a nawet gabinetów lekarskich czy kin. Czym jednak dokładnie zajmuje się architekt wnętrz, ile zarabiają osoby pracujące w branży, a także gdzie można znaleźć pracę w zawodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Reklama

Nazwa stanowiska

Architekci wnętrz często są także nazywani dekoratorami lub projektantami wnętrz.

Na czym polega zawód projektanta wnętrz?

Zadaniem dekoratora wnętrz jest przygotowanie i realizacja projektu plastycznego we wnętrzach. Mogą to być przestrzenie prywatne, takie jak domy czy mieszkania, ale także publiczne, np. hotele, siedziby firm, restauracje czy kina.

Architekt wnętrz musi zorganizować przestrzeń nie tylko w przyjemny dla oka sposób, ale także tak, by była ona jak najbardziej funkcjonalna. Na równi z estetyką ważna jest więc wygoda. Dekoratorzy, po wstępnej analizie obiektu, przygotowują szkic projektu. Są odpowiedzialni za ustalanie kolorystyki, wzornictwa, oświetlenia, a w końcu także wyposażenia wnętrza, czyli np. za dobór mebli i dekoracji.

Dekoratorzy wnętrz często pracują z architektami. Jeżeli projektant wnętrz uważa, że wnętrze mogłoby skorzystać na przebudowie, weryfikują oni z profesjonalistą czy jest to możliwe.

Wiedząc, co powinno znaleźć się we wnętrzu, dekorator przygotowuje kosztorys, a następnie przedstawia go wraz ze wstępnym projektem klientowi. Kiedy ten zaakceptuje plan, architekt wnętrz przygotowuje szczegółowy projekt, którego wykonanie następnie nadzoruje.

Jakie są wymagania na stanowisko dekoratora wnętrz?

W większości przypadków, od architektów wnętrz wymaga się ukończenia uczelni wyższej na kierunkach takich jak architektura czy architektura wnętrz. Szczególnie istotna jest także znajomość programów graficznych, dzięki którym dekorator może projektować. Są to na przykład:

 • Photoshop,
 • Corel,
W przypadku osób, które zaczynają pracę architekta wnętrz bez dyplomu, konieczne może być potwierdzenie ich umiejętności przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Od projektantów wnętrz wymaga się także podstawowej znajomości historii sztuki, nowych technologii, różnorodnych stylów itp.

Dodatkowym atutem w pracy projektanta wnętrz jest znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego 

Najważniejsze umiejętności, które powinna posiadać osoba na tym stanowisku to:

 • kreatywność,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • inwencja twórcza,
 • zdolności plastyczne,
 • wrażliwość estetyczna,
 • wyczucie barw.
Należy pamiętać, że praca projektanta wnętrz wiążę się także z kontaktami z ludźmi. Warto jest więc mieć kompetencje związane z łatwą komunikacją, pracą zespołową, a także przywództwem.

Warunki pracy architekta wnętrz

Praca architekta wnętrz odbywa się zarówno w biurze, jak i w terenie. W siedzibie firmy, projektant pracuje głównie przy komputerze, tworząc projekty. Z kolei praca w terenie obejmuje nie tylko nadzór nad miejscem, gdzie wykonywany jest projekt, ale także wizyty w sklepach budowlanych, hurtowniach, fabrykach czy galeriach.

Bardzo często godziny pracy są elastyczne. Projektant musi umieć zorganizować swój czas tak, aby wykonać wszystkie powierzone zadania, dochowując ustalonych terminów. W ciągu swojej pracy dekorator pracuje samodzielnie oraz z ludźmi. Natężenie kontaktów zależy od konkretnego projektu oraz fazy jego realizacji.

Gdzie może zostać zatrudniony projektant wnętrz?

Architekci wnętrz mogą pracować w biurze projektowym, firmie architektonicznej lub podjąć karierę wolnego strzelca. W przypadku tej ostatniej, zamiast pracować na umowę o pracę, projektanci zatrudniani są przez klientów na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Decydując się na pracę freelancera, warto pamiętać, że w branży liczy się dobra sława. Konkurencja jest ogromna, a więc dla początkujących w branży być może łatwiej będzie zacząć od pracy w firmie.

Ile zarabia projektant wnętrz?

Zarobki projektanta są naprawdę różne i zależne od wielu czynników w tym od:

 • umiejętności,
 • prestiżu firmy,
 • stażu pracy,
 • wielkości projektu,
 • województwa, w którym się pracuje.
Architekci wnętrz są rozliczani zazwyczaj za zrealizowany projekt, a więc trudno obliczyć miesięczną pensję. Według statystyk, wielu architektów wnętrz zarabia około 5 500 złotych miesięcznie, ale uznani projektanci mogą otrzymywać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za realizację projektów.

Co musi zawierać podanie o pracę architekta wnętrz?

Ubiegając się o nową pracę w branży architektura wnętrz, pamiętaj, aby twoje podanie zawierało:

 • Dobre CV
Dobrze napisane CV to idealny sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji, a także przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy.

 • Portfolio
Nie ma lepszego sposobu na zaprezentowanie swoich umiejętności, jak portfolio, w którym pokażesz poprzednio zrealizowane projekty. W ten sposób dajesz pracodawcy wgląd w to, co tak naprawdę potrafisz i jakie są końcowe efekty twojej pracy.

 • Referencje
Jeżeli ubiegasz się o projekt jako freelancer, idealnym sposobem na to, by kolejny klient ci zaufał, jest przedstawienie referencji od osób, które były zadowolone z twojej pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE