reklama
reklama

Przychodzę z energią i świeżym spojrzeniem. Rozmowa z Pawłem Wyremblewskim – wójtem elektem gminy Kotlin

Opublikowano:
Autor:

Przychodzę z energią i świeżym spojrzeniem. Rozmowa z Pawłem Wyremblewskim – wójtem elektem gminy Kotlin - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Paweł Wyremblewski przez najbliższe pięć lat będzie rządził gminą Kotlin. Wybory wygrał w drugiej turze, pokonując ubiegającego się o reelekcje Mirosława Paterczyka. Czy nowy wójt Kotlina planuje wprowadzić zmiany personalne w urzędzie gminy i jednostkach podległych? Czy zamierza się radzić Mirosława Paterczyka?
reklama

Po blisko 14 latach zarządzanie gminą Kotlin kończy Mirosław Paterczyk. Stanowisko wójta objął w grudniu 2010 roku. 21 kwietnia ubiegający się o reelekcje Mirosław Paterczyk przegrał wybory. Za jego kandydaturą opowiedziało się 48,22 procent wyborców. Pawła Wyremblewskiego poparło 51,78 procenta głosujących. Czytaj rozmowę  z Pawłem Wyremblewskim 

Rozmowa z PAWŁEM WYREMBLEWSKIM - wójtem elektem gminy Kotlin  

Pierwsza myśl, kiedy dowiedział się, że wygrał pan wybory?  Euforia czy raczej - refleksja o tym jaka to odpowiedzialność? 
Było kilka chwil radości, ale bardzo szybko dotarło do mnie, jak wiele rzeczy jest do zrobienia i jak wielki mandat zaufania społecznego otrzymałem.

Jak pana dotychczasowi współpracownicy zareagowali na informację, że wygrał pan wybory na wójta?     
Ogromna radość, mnóstwo gratulacji, wśród niektórych z nich łzy radości. Cieszę się, że tego wieczora razem czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Otrzymałem od tych ludzi mnóstwo pomocy. Jestem przekonany, że bez nich nie byłoby mojego wyniku
Jak pan uważa - co spowodowało, że ludzie postawili właśnie na Pawła Wyremblewskiego  Program? Odwaga w walce z uciążliwą inwestycją? A może zdecydowało coś innego?    
Bycie transparentnym i otwartym na ludzi, chętnym do rozmów, bez strachu podejmującym nawet ciężkie tematy. Jako jedyny kandydat robiłem spotkania z ludźmi, ponadto chodziliśmy od drzwi do drzwi, i zawsze zaznaczaliśmy, że przyszliśmy przede wszystkim porozmawiać, a nie tylko dać im ulotkę.
 Jest pan debiutantem w samorządzie. Czy to jest zaleta?
 Odbieram to jako swoją zaletę. Przychodzę, z kompletnie świeżym spojrzeniem na samorząd i mnóstwem energii by działać. Oczywiście brak wcześniejszego doświadczenia będzie stawiał przede mną pewnego rodzaju wyzwania, ale z pewnością sobie z tym poradzę
 Co będzie dla pana priorytetem po objęciu funkcji wójta?
 Chciałbym zadbać o rozwój naszej gminy, a zwłaszcza miejsc pracy i wspierania przedsiębiorczości. Jak sama Pani zauważyła w jednej z naszych poprzednich rozmów, nasza gmina ma opinię bardzo nieprzyjaznej dla biznesu. Czas to zmienić, bo dzięki temu będziemy mieli możliwość rozwoju również w innych miejscach jak kultura czy edukacja. Chciałbym otworzyć również naszą gminę na współprace międzygminne, czy nawet międzynarodowe. Jest to coś co kompletnie u nas nie funkcjonuje.
 Nigdy nie pracował pan w administracji, a także na kierowniczym stanowisku w sensie zarządzania zespołem ludzkim. Odnajdzie się pan?
Nie pracowałem w administracji, jednak posiadam doświadczenie w zarządzaniu zespołem ludzkim. Zarządzanie projektami wymaga nieustannej współpracy i koordynacji pracy innych ludzi. Bardzo lubię pracować z ludźmi. Jestem pewny, że poradzę sobie.

Czy zdecyduje się pan na powołanie zastępcy wójta?    
Na ten moment nie zdecydowałem jeszcze czy jest to konieczne. W pierwszej kolejności chcę spotkać się i porozmawiać ze wszystkim pracownikami, przeanalizować potrzeby. Jeśli okaże się to potrzebne - powołam kogoś na to stanowisko. Na pewno nie będzie to decyzja, którą podejmę w pierwszych dniach po objęciu urzędu.

Czy będzie chciał pan zmienić sekretarza gminy Michała Urbaniaka i skarbnika Alicję Andrzejewską?       
 Jak wspomniałem wcześniej, w pierwszej kolejności chcę spotkać się ze wszystkimi pracownikami - w tym z sekretarzem i skarbnikiem. Są to bardzo istotne funkcję. To ważne, żeby przed podejmowaniem tak istotnych decyzji personalnych lepiej się poznać, ustalić jakie mamy cele i zasady współpracy. Czy obie strony chcą ze sobą współpracować na jasnych zasadach i czy grają do jednej bramki.

Czy w  jednostkach podległych planuje pan jakieś zmiany personalne, strukturalne, organizacyjne? (GOPS, Dom Kultury, CUW)   
 Po raz kolejny. Wolę ustalić zasady współpracy. Jeśli zarządzający nimi ludzie będą je respektować, a społeczeństwo będzie zadowolone z funkcjonowania jednostek, nie będzie potrzeby robienia żadnych zmian.

Czy zamierza pan współpracować lub radzić się byłego wójta Mirosława Paterczyka?   
 Jeśli okaże się to niezbędne to skontaktuje się z byłym wójtem. Jednak mam w swoim otoczeniu kilku doświadczonych samorządowców, ludzi z szeroką wiedzą społeczną i to głownie z nimi będę konsultował swoje decyzje. Stałej, długotrwałej współpracy z byłym wójtem nie przewiduje. 
 Gmina Kotlin planowała powołanie Komunalnego Zakładu Budżetowego. Czy pan też uważa, że jest on potrzebny?
 Wydaje mi się, że jest to bardzo ciekawy pomysł, który w dłuższej perspektywie może przynieść gminie dużo korzyści. Oczywiście są to decyzje strategiczne, które wymagają szerokiej analizy w kompetentnym zespole.

W radzie gminy pana komitet zdobył tylko jeden mandat. Jak pan myśli dlaczego pana kandydaci na radnych nie uzyskali akceptacji?
Ciągle analizujemy powody naszego wyniku. Myślę, że popełniliśmy kilka błędów w kampanii czego trochę żałuję, bo to naprawdę świetni ludzie, pełni energii, którzy bardzo ciężko pracują na rzecz lokalnych społeczności. Jestem pewny również, że bez nich nie byłoby mojego wyniku. Myślę, że w przyszłości gmina jeszcze usłyszy o ich oddolnych działaniach.
 Z kim pan zamierza zbudować większość w radzie? Z radnymi KWW Kotlin Nasza Gmina czy z rządzącymi do tej pory koalicjantami KWW Nowa Gmina, KWW Przyjazna Gmina Kotlin?  Jakieś rozmowy pan już podjął?  
 Od samego początku podkreślałem, że powinniśmy dążyć do tego by radni głosowali nad dobrymi pomysłami, a nie nad tym, czy pomysł jest „nasz” czy „ich”. Ludzie nas wybrali i oczekują, że będziemy dbali o ich dobro i podejmowali decyzję w oparciu o to, czy uchwała poprawi życie w naszej gminie. Nie chciałbym by powstawały mury, mówiące kto jest w koalicji, a kto w opozycji. Podział niczym na dobrych i złych. Będę rozmawiał ze wszystkimi. Jest tam mnóstwo mądrych, rozsądnych ludzi i wierzę, że uda się zrobić merytoryczną radę gminy. 

Który punkt  ze swojego programu wyborczego, chce pan zrealizować jako pierwszy?  
Jako pierwsze pewnie zrealizuje punkty, które można zrobić szybko i bezkosztowo - np. zmiana czasu pracy urzędu w jeden dzień na późniejsze, powołanie rady seniorów, młodych czy przedsiębiorców. Otworzę się na dialog społeczny. Ale najważniejsze teraz jest szybkie znalezienie ludzi, którzy zadbają o profesjonalne pozyskiwanie pieniędzy z funduszy i szybko pomogą nam przygotować się do pozyskiwania pieniędzy z KPO .

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama